Choď na obsah Choď na menu
 


Základné zložky potravy

22. 2. 2009

Voda je pre živočícha nevyhnutná,pretože sa na ňu viaže látkový metabolizmus.Ked má organizmus dlhšie obdobie deficit vody,vznikajú ťažké poruchy látkovej premeny.Obsah vody v jednotlivých krmivách je rozdielny.Krmivo,ktoré obsahuje veľa vody,má málo sušiny,teda aj málo živín.Sušina obsahuje prevažne organické živiny a minerálne látky,ale aj vitamíny,glykozidy a éterické oleje.

Bielkoviny patria medzi najvýznamnejšie dusíkaté zlúčeniny.Základnými stavebnými zložkami bielkovín sú aminokyseliny,ktoré sú nevyhnutné pre živý organizmus.Niektoré aminokyseliny sú hlodavce schopné syntetizovať samé pomocou enzýmových systémov,ale aj enseciálne aminokyseliny treba do organizmu dodať vhodým krmivom.

Tuky majú vysoký obsah energie,preto sa pri prebytočnom množstve ukladajú v tele ako energetická zásoba.Krmivá s vysokým obsahom tuku skrmujeme len opatrne.

Sacharidy sú hlavným energetickým zdrojom v živočíšnom organizme a nepostrádatelnou sučasťou mnohých bielkovín,enzýmov,nukleových kyselín a podporných štruktúr.

Minerálne látky sa zúčastňujú na dôležitých procesoch látkového metabolizmu.Optimálny prísun týchto látok potrebuje vo zvýšenej miere organizmus najmä v období rastu pre zdravý vývin kostry,v období plznutia srsti a pod.

Vápnik je spolu s fosforom dôležitý pri tvorbe kostí.

Pri deficite fosforu  vznikajú poruchy rastu.

Chlor sa nachádza v podkožnom väzive,v obličkách,vo svaloch,pečeni i žalúdočnej šťave.Jeho nedostatok znižuje tvorbu žalúdočnej šťavy a červených krviniek.

Sodík má za spoluúčasti draslíka podiel na prenose nervových vzruchov,na činnosti srdca,je nepostrádateľný na rast.

Meď má význam pri raste,tvorbe krvi a pri reprodukčných cykloch.

Jod zabezpečuje funkciu štítnej žlazy.Pri jeho nedostatku sa výrazne spomaluje rast živočícha,utlmuje sa tvorba kostí...

Zinok je súčasťou hormonu inzulínu.Jeho nedostatkom je zlý rast,poruchy v stavbe kostí...