Choď na obsah Choď na menu
 


Hygiena krmenia a napájania

20. 7. 2008

Celkovo,hygiéna

Jedným zo základných predpokladov zdravia malých hlodavcov je dodržiavanie zásad správneho krmenia i napájania z hygienického hladiska.

Hygiéna krmiva a vody má dôležitý význam pri prevencii ochorení tráviacej sústavy,pri prevencii otráv a prenosných ochorení.Výživná hodnota  zložiek krmiva závisi veľmi od jeho uskladnenia.

Napájanie

To,že vodu hlodavce nepotrebujú,iba im stačíí v zelenine,je blbosť.Mám to odskúšané.Skreckovy,ktorému som dávala im zeleninu a ovocie miesto vody,mi žil 1 týždeň.Ked som si kúpila dalšieho,dala som napájačku,žil mi donedávna,bol to džungar,pekných dvoch rokov a 8 mesiacov (Miky).

Veľa ľudí má taký zlozvyk,že vodu dáva do misky.Znečistená voda je zdrojom mnohých infekcií.Vodu v miske,ako ste si všimli,doslova musíte meniť 100x za deň,lebo je znečistená hoblinamy,trusom škrečulka a pod.

Preto treba kúpiť napájačku.Napájačky sa dajú zohnať všade a niesú drahé.Sú špeciálne napájačky: 1. je s prísavkou,sklenná alebo z tvrdého plastu a dá sa použiť do akvária,plastových prenosiek,SAMLA boxov rôznych veľkostí a niektoré majú ešte v balení aj kovový držiak,potom sa dajú použiť aj na klietku,tak že prísavku dáte dole a nasuniete držiak a 2.sú väčšinou plastové napájačky s drôtikom na úchytenie o klietku.Ale aj v napájačke treba meniť vodu,asi 1x za deň.Voda by tam po cca 2-3 dňoch zožltla a pre škrečka by nebola vhodná.

Krmidlá a napájačky pravidelne dezinfikujeme 2% roztokom Ajatínu.Liečivá rozpustené vo vode nikd nedávame do pozinkovaných a kovových nádob,ale na tento účel použijeme sklenné,porcelánové alebo kameninové misky.

 

Kŕmenie

Miestnosť,kde bude krmenie uskladnené,musí byť suchá,chladná a dobre vetratelná a zaistená proti vniknutiu hmyzu a voľne žijúcich hlodavcom.

Zle uskladnené krmivo môže byť zamorené,napadnuté roztočmi,chrobákmi,molami,volne žijúcimi zvieratami a to predstavuje pre škrečka veľké nebezpečie.Semená nesmú byť zaparené,plesnivé alebo stuchnuté a nesmie byť na nich prach,jedovaté semená z niektorých burín a zvyškov priemyselných hnojív.

Nebezpečné je aj skrmovať staré lavrvy múčiara obyčajného, tzv. múčneho červa. Obsahujú veľké množstvo rozkladajúcich sa bielkovín preto pôsobia na organizmus toxicky.

I rozličné bielkovinové zmesy sa rýchlo kazia a preto ich podávame vždy čerstvé,prípadne môžeme cca 1-3 dni uskladniť v chladničke v mikrotenových vreckách.

Zelený pokrm vždy opláchneme a usušíme.Nebezpečný je aj zelený zaparený krm.Na bielkovinové zmesy je najlepšie používať porcelánové misky.

 

zdroj: adminka,pomohla kniha chováme hlodavce,zákaz kopírovať!