Choď na obsah Choď na menu
 


Privykanie

17. 9. 2008

Väčšinu hlodavcov rozruší stres pri premiestňovaní a veľa nových pachov, preto sa snažia schovať. No škrečky sú zvedavé zvieratá a veľmi skoro začnú preskúmavvať nové prostredie. Dožičte im dostatok času a majte s nimi trpezlivosť! Nechajte zvieratko niekoľko dní v pokoji. Pýcha, radosť a zvedavosť sú pochopiteľné, ale nepozývajte hneď všetkých svojich priateľov a známych, aby sa pozreli na vašu novú "hviezdu". Škrečky sú (väčšinou) aktívne hlôavne v noci, preto by sa akékoľvek pokusy o ich skrotenie mali konať večer alebo v noci. Pretože žijú samotársky, trvá dlhšie než začnú vyhľadávať kontakt s človekom.
Dôveru týchto malých oportunistov získate najskôr cez žalúdok. Skúste im ponúkať maškrty, napríklad orechy, slnečnicové semienka či múčne červy. Na tieto pochúťky škrečka vylákate z úkrytu. Ruku s maškrtou na dlani nechajte v klietke alebo v teráriu. škrečok po počiatočnom váhaní pravdepodobne vylezie, ale ponúkanú potravu bude konzumovať v úkryte. Môže sa stať, že sa malý hlodavec pokúsi opatrne zahryznúť do vašej ruky. Nezľaknite sa (viem, že sa to ľahšie prikazuje ako dodržuje), inak jeho dôveru hneď stratíte. Toto bojácne ohryznutie nejde pod kožu, je to len opatrná skúška.
Po čase si škrečok zvykne na ruku ako na "zásobník potravy" a bude si pamätať, že mu od nej nehrozí žiadne nebezpečpečenstvo. Len čo začne prijímať potravu z vašej ruky môžete sa pokúsiť opatrne naňho siahnuť. Ak sa postaví na zadné nohy, cerí zuby a prská (obranný postoj), bol pokus o zblíženie predčasný a hrozí nebezpečenstvo, že vás bolestivo pohryzie.
Ako náhle škrečok vaše dotyky akceptuje, môžete obmedziť dávky maškŕt-lákadiel. Keď už máte dojem, že škrečka strach opúšťa, môžete sa pokúsiť zdvihnúť ho.
Pri manipulácii so škrečkom môžu kedykoľvek nastať problémy, pretože škrečok-ako mnoho iných hlodavcov- sa orintuje predovšetkým pachom.
Optické rozpoznávanie u neho hrá omnoho menšiu rolu než u primátov ľudí. Preto s amôže stať, že sa bude brániť aj dôverne známej ruke a môže vás pohrýzť, ak použijete napríklad nový parfém, mydlo, alebo z vás bude cítiť inú potravu.
Treba mať však na zreteli, že aj medzi škrečkami existujú individuálne rozdiely. Pokojné zvieratá rýchlejšie akceptujú vaše pokusy o zbližovanie. Škrečok Roborovského, ktorý už od prírody pôsobí hektickým dojmom, sa skrotí len po vynaložení veľkej námahy a trpezlivosti

zdorj: opísané z knihy Edícia Bývajú s nami Škrečky a trpasličie škrečky.

opísala Allynqa zo ŠB